অসমৰ লোকবিশ্বাস

লোকবিক্টাসসমূহ পৰম্পৰাগতভাক্টে চলি আহিছে। লোকবিক্টাসসমূহ লোক সংস্কৃতিৰ উপাদান। পূজা পাতলৰ দ্বাৰা ভূতে›ত, পিশাচ, Λতাত্মা আদিৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি বুলি বিক্টাস কৰে। বহু সম্প্ৰদায়ে বান্দৰ পূজা কৰে। বান্দৰ বধ কৰিলে পাপ হয় বুলি বিক্টাস কৰে। ঘৰত মেকুৰীয়ে মেও মেওকৈ ঘূৰি ফুৰিলে অমংগল হয়। নগাসকলৰ বিক্টাস যে মেকুৰী বন্দবস্ত কৰাৰ সময়ত দামত নিদিলে বোচোতাৰ ৰোক্টাধান নষ্ট হয় আৰু তেওঁৰ মাত মেকুৰীৰ দৰে হুটা হয়। কুকুৰে বেলিলৈ চাই ভুকিলে দেশত মহামাৰীয়ে দেখা দিয়ে। কাউৰীৰ মাতৰ অৰ্থ পোক্টা যায়। ই অমংগলৰ আগজাননী তথা আলহী অহাৰ বাতৰি দিয়ে। লক্টীৰ বাহন ফেঁচাক মাংগলিক চৰাই বুলি গণ্য কৰা হয়। যদিও সাধাৰণতে ই কুলক্ষণীয়া চৰাইহে। ফেচাই নিউ নিউ কৰিলে মানুহৰ মৃতু্য হয় বুলি বিক্টাস কৰে। পখিলা গাত পৰিলে ব্বিাহৰ আগন্তুক বুলি বিক্টাস কৰা হয়। কোনো কোনো মাহত আৰু দিনত ভঁৰালৰ পৰা ধান উলিয়াব নাপায় বুলি বিক্টাস আছে। ভেকুলীয়ে টোৰটোৰালে বৰষুণ দিয়ে বুলি জনবিক্টাস আছে। আমাৰ মানুহে কইনা চাওঁতে মাকৰ ফালেহে বেছি মনোযোগ দিয়ে। কাৰণ মাকৰ বংশৰ গৌৰক্ট, স্বভাক্ট, চৰিত্ৰ ভাল হক্সলে জীয়েকৰো ভাল হক্সব বুলি বিক্টাস আছে।

          জনসাধাৰণৰ মতে ঘৰ এখন ধনে-ধানে উভৈনদী হয় তিৰোতাৰ কপালেহে। সপোনক লৈও আমাৰ মানুহৰ কিছুমান বিক্টাস আছে। সপোন দেখিলে মংগল-অমংগলৰ আগজাননী দিয়ে। সপোনত নিজৰ মূৰ খুৰোক্টা দেখিলে ধন নাশ হয় বা মৃতু্য সংবাদ পায়। সপোনত কক্সলা বৰণৰ মাছ ধৰা দেখিলে খহু হয় বুলি বিক্টাস কৰা হয়।

— ৰিমা বেগম

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *