Home অনুভৱ অসম ৰত্ন ড০ ভূপেন হাজৰিকাঃ এটি পৰ্যালোচনা

অসম ৰত্ন ড০ ভূপেন হাজৰিকাঃ এটি পৰ্যালোচনা

by admin
0 comment
satirtha image-25

সংগীতসূৰ্য ডঙ্ম ভূপেন হাজৰিকা হৈছে পৃথিক্টীৰ মানক্ট জাতিৰ বাবে এক জ্যোতিষ্মান নক্ষত্ৰ। যি জ্যোতিষ্মান নক্ষত্ৰই পৃথিক্টীলৈ নতুন ›ভাত আনি নক্টযুগৰ সূচনাৰে সংগীতৰ আকাশখনত এক উজ্জ্বল জ্যোতি মানক্টক বিলালে আৰু সেই জ্যোতিয়ে অনাগত পৃথিক্টীৰ মানক্ট জাতিক উদ্ভাষিত কৰি মহীয়ান কৰি তোলাৰ আকাংক্ষা আৰু হেঁপাহেৰে সমাজ সংস্কাৰ কৰিবলৈ বিচাৰিছিল। এইজন মহান ব্যক্তিৰ জন্ম হৈছিল ১৯২৬ চনৰ ৮ ছেপ্তেম্বৰত শদিয়াত। পিতৃ নীলকান্ত হাজৰিকা আৰু মাতৃ শান্তি¿›য়া হাজৰিকা।

          শদিয়া আৰু তেজপুৰত তেখেতে ›াথমিক আৰু মাধ্যমিক শিক্ষা ¢হণ কৰিছিল। ১৯৪২ চনত কটন কলেজৰ পৰা ইণ্টাৰ মিডিয়েট পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈ ১৯৪৬ চনত বেনাৰস হিন্দু বিক্টবিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক ডি¢ী লাভ কৰে। ১৯৫২ চনত কলম্বিয়া বিক্টবিদ্যালয়ৰ পৰা গণসংযোগত ডক্টৰেট ডি¢ী লাভ কৰে আৰু চিকাগো বিক্টবিদ্যালয়ৰ পৰা ফেলক্স¿ক্টপ লাভ কৰে। ১৯৫৪ চনত তেওঁ গুক্টাহাটী বিক্টবিদ্যালয়ত অধ্যাপকৰূপে যোগদান কৰে। কিন্তু এবছৰৰ পিছতেই বিক্টবিদ্যালয় বিসৰ্জন দি কলিকতালৈ যায়। তাৰ পাছত তেওঁ ৰাজনীতিত নামি পৰে আৰু ১৯৬৭ চনৰ পৰা ৭২ চনলৈ নাওবৈচা সমষ্টিৰ বিধায়ক ৰূপে নিৰ্বাচিত হয়। ১৯৫০ চনত গুজৰাটী যুক্টতী ¿›য়ম্বদা পেটেলৰ সৈতে নিউয়ৰ্কত যু¢ জীক্টনৰ পাতনি মেলে।

          কৈশোৰ অক্টস্থাতে হাজৰিকাদেক্টে ক্সকুসুম্বৰ পুত্ৰ শ্ৰীশংকৰ গুৰুক্টে ধৰিছিল নামৰে তান, নামৰে সুৰতে আনন্দত  নাচিছিল পবিত্ৰ বৰদোক্টা থান, মোৰ গুৰু ঐ পবিত্ৰ বৰদোক্টা থানক্স গীত ৰচনা কৰি গীতিসাহিত্যৰ নৈ বোক্টাই সংগীত ›তিভাৰ পৰিচয় দিছিল। ক্সঅসমী আই ৰূপহী গুণৰো নাই শেষ ভাৰতৰে পূৰ্ব দিশত সূৰ্য উঠা দেশক্স গীতটোত তেওঁ অসমী আইৰ যি ৰূপ আৰু বৈশিষ্ট্যৰ ছবি আঁকিলে সেয়া যেন অসমীয়াৰ জাতীয় সংগীতৰ তুল্য। ক্সমই এটি যাযাবৰক্স, ক্সসাগৰ সংগমতক্স, ক্সবুকু হম হম কৰেক্স, ক্সঅক্স বিদেশী বন্ধ³ক্স আদিকে ধৰি অজস্ৰ গীতৰ সোক্টাদ দিয়ে। অসমৰ বহুকেইখন চলচ্চিত্ৰত তেওঁ সংগীত পৰিচালনা কৰে। ইয়াৰ উপৰি ভাৰতৰ বিভিন্ন আঞ্চলিক ভাষাত গীত গায় আৰু সংগীত পৰিচালনা কৰে। তেওঁ ›থম সংগীত পৰিচালনা কৰা চলচ্চিত্ৰখন হক্সল ক্সএৰাবাটৰ সুৰক্স। অসমীয়াৰ উপৰি তেখেতে ১৯৫৮ চনত ক্সমাহুত বন্ধ³ৰেক্স নামৰ বাংলা চলচ্চিত্ৰৰ পৰিচালক হিচাপে আত্ম›কাশ কৰে। সেইদৰে ১৯৭৭ চনত ক্সমেৰা ধৰম মেৰী মাক্স নামৰ হিন্দী চলচ্চিত্ৰৰ পৰিচালক হিচাপে কাম কৰে। অন্যান্য ভাষাৰ ক্ষেত্ৰত ভোজপুৰী, কাৰ্বি, বড়ো আদি চলচ্চিত্ৰতো সংগীত পৰিচালক হিচাপে কাম কৰিছিল। ১৯৬০-৬৭ চনত হাজৰিকাদেক্টে ক্সশকুন্তলাক্স ছবিৰ বাবে, ১৯৬৪ চনত ক্স›তিধ্বনিক্স আৰু ১৯৬৭ চনত ক্সলটিঘটিক্স ছবিৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰপতিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা আৰু ১৯৭৭ চনত প½শ্ৰী বঁটা লাভ কৰে। ক্সমেৰা ধৰম মেৰী মাক্সৰ বাবে অৰুণাচল চৰকাৰে সোণৰ পদকেৰে সন্মানিত কৰে আৰু ক্সচামেলি মেমচাহাবক্সৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ সংগীতজ্ঞৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা লাভ কৰে। ইয়াৰ উপৰি তেওঁ ক্সদাদা চাহেব ফাল্কে বঁটাক্স, ক্সপ½ভূষণক্স, ক্সঅসম ৰত্নক্স, ক্সসাহিত্যাচাৰ্যক্স আদি বঁটা সন্মানেৰে সন্মানিত হয়। তেওঁৰ মৃতু্যৰ পিছত বাংলাদেশ চৰকাৰে দেশৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক সন্মান ক্সমুক্তিযোদ্ধাক্স ঘোষণা কৰিছে।

          এইজনা মহান পুৰুষৰ কৰ্মৰাজি অৰ্থাৎ আদৰ্শৰে আমি আদৰ্শবাদী হোক্টা উচিত। ২০১১ চনৰ ৫ নক্টেম্বৰৰ দিনা এইজনা অসমীয়াৰ হিয়াৰ আমঠু শিল্পীয়ে শেষ নিঃক্টাস ত্যাগ কৰে।

— গীতামনি কাকতি

সম্পৰ্কীয় লেখা

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept